Ես մի անգամ տեսել եմ կաղարդական թռչունը և այդ թռչունը վոտքեր ուներ ձեքեր ուներ։
Month: May 2021
strong-ուժեղ
once-մի անգամ
hev-ունենար
friend-ընկեր
make friend-ընկերներ
together -միասին
Ճամփորդություն Զովաբեր
Ես ճամփորդել եմ Զովաբեր գյուղ: Այնտեղ տեսանք իրենց դպրոցը և իրենց սովորողների հետ երգեցինք ու միասին սարերով գնացինք Պապե ծառի և այտեղ տոնեցինք Համբարձման ծեսը: Ես Աշոտի հետ ծանոթացա և նրանց հետ գնացինք իրենց դպրոց և հրավիրեցինք մեր դպրոց:
волшебник».
Մեղվանոցում
Մեղանոցում մենք տեսանք մեղուների փեթակները։ Ընկեր Արմինեն բացեց փեթակը ու մենք տեսանք, թե ներսում ինչ են անում մեղուները։
- Թվերը գրի՛ր թվանշաններով.
ա) երեք հարյուր քառասունհինգ հազար չորս հարյուր տասնչորս -345.414
բ) հինգ հարյուր յոթ հազար ութսունվեց -5070.86
գ) հարյուր տասներկու հազար քառասունմեկ -1120.41
դ) հարյուր հիսուներեք հազար չորս հարյուր քսանհինգ -153.425
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
4500 ։ 10 + (5000 : 100 + 5) x 10 = 5050
6300 : 63 : (400 : 8 x 2) =1
32 x (5 x 2) + (30 x 20 + 800:10) = 1000
5000 ։ (25 x 4 x 10) =2500
500 x (250 : 10 : 5 ) x 10 =
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ 5 կգ կարտոֆիլի և 1 կգ սոխ գնելու համար հարկավոր է 1300 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե 1 կգ կարտոֆիլը, եթե 1 կգ սոխն արժե 300 դրամ։
Լուծում1300-300=1000
1000:5=200
Պատ․՝200
Որքա՞ն գումար է հարկավոր 10-ական կիլոգրամ կարտոֆիլ և սոխ գնելու համար։
Լուծում200×10=2000
300×10-3000
2000+3000=5000
Պատ․՝5000
Բ․ 3 կգ կաղամբի և 1 կգ գազարի համար վճարեցին 740 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե 1 կգ կաղամբը, եթե 1 կգ գազարն արժե 200 դրամ։
Լուծում740-200=540
540:3=180
Պատ․՝180
Որքա՞ն գումար է հարկավոր 20-ական կիլոգրամ կաղամբ և գազար գնելու համար։
Լուծում20×200=4000
20×180=3600
4000+3600=7600
Պատ․՝7600
Գ․ Երբ Նարեն իր գումարի կեսը տվեց Արեգին, իր մոտ մնաց 400 դրամ։ Ինչքա՞ն գումար ուներ Նարեն։
Լուծում 400×2=800 800-400=400
Պատ․՝800
Դ․ Երբ Դավիթը կարդաց գրքի էջերի կեսը, մնաց կարդալու 80 էջ։ Քանի՞ էջից էր կազմված գիրքը։
Լուծում80×80=160 160-80=80
Իմ հերոսը
Իմ սիրած հերոսը Բետմեն է: Նա կինոյի հերոս է: Տղաներն ու աղջիկներն այդ Բետմենի կինոն նայում են ու ընկերներ են լինում: Նա շատ ուրախ և քաջ մարդ է: