1 Պարկու կար 12կգ ցորեն։ իսկ 2 պարկում կար 5 անգամ ավելի 1-ից 3 պարկու 3 քիչ։ Միասի իչքն ցորեն կա 3 պարկի մեր։1)5×12=60 2)60-3=57 3)60+3+57=120
Category: Մաթեմատիկա
Դասարանական և տնային առաջադրանքներ
- Գտի՛ր նշված թվի մասը
- 35-ի 3/7 մասը15
- 420-ի 5/6 մասը350
- 180-ի 5/9 մասը100
- 2000-ի 9/10 մասը1800
- 140-ի 5/7 մասը100
- 100-ի 5/5 մասը100
- Հաշվի՛ր
- 415 կգ-ի 2/5 մասը166
- 480 դրամի 5/6 մասը150
- 18ժ-ի 2/3 մասը12
- 320 լ-ի 6/8 մասը240
- 510 մ2-ու 2/17 մասը60
- 480 կմ-ի 5/16 մասը6
- Երկու պարկում կար 124 կգ շաքարավազ։ Երբ |-ից 4 կգ տեղափոխեցին ||-ի մեջ, պարկերում շաքարավազների քանակները հավասարվեցին։ Քանի՞ կգ շաքարավազ կար յուրաքանչյուր պարկում ։124-4=120 120:2=60 60+4=64
- Երկու արկղում կա 74կգ խնձոր։ Երբ |-ից 3կգ լցրին ||- ի մեջ, ապա արկղերում խնձորների քանակները հավասարվեցին։ Քանի՞ կգ խնձոր կար արկղերում նախքան տեղափոխությունները։
74:2=37 37-3=34, 37+3=40
5.Երկու խմբում կային 150 ուսանող։ Երբ|-ից 10 հոգի
տեղափոխեցին || խումբ, ապա խմբերում ուսանողների քանակները հավասարվեցին։ Քանի՞ուսանող կար յուրաքանչյուր
խմբում։150-10=140 140:2=70 70+10=80
6.Երկու պահեստներում կար 540 պարկ ալյուր։ Երբ|-ից 20 պարկ տեղափոխեցին || պահեստ, պահեստներում ալյուրների քանակները հավասարվեցին։ Քանի՞ պարկ ալյուր կար յուրաքանչյուր պահեստում։540-20=520 520:2=260 260+20=280
Փաթեթ 3
1․ Հաշվի՛ր, թե քանի եռանկյուն կա այս պատկերում։9
2․ Փակագծերն այնպես տեղադրի՛ր, որ ճիշտ հավասարություն ստացվի։
7x(9+12):3-2=23
3․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը
1լ նավթ | 850գ |
5լ նավթ | 4250գ |
190լ նավթ | 161500գ |
13լ նավթ | 11050 |
4․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը
1լ սնդիկ | 13600գ |
5լ սնդիկ | 68000գ |
190լ սնդիկ | 2584000գ |
13լ սնդիկ | 176800գ |
5․ Ուղղի վրա հավասար հեռավորությամբ 30 կետ է նշված։ Հարևան կետերի հեռավորությունը 5սմ է։ Որքա՞ն է ծայրակետերի հեռավորությունը։ 29×5=145
6․ Ըստ գծագրի հաշվի՛ր երկու տակառների տարողությունները։ 130
7․ Քանի՞ րոպեում 1-ից 51 թվերը հերթականությամբ կգտնես։ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51
Տնային առաջադրանքներ
1․ Հաշվի՛ր օգտվելով բազմապատկման զուգորդական հատկությունից։
8x60x5=8x(60×5)=2400
18x2x5=18x(2×5)=180
4x5x4x5x4x5=(4x5x4)x(5x4x5)=8000
- Վերականգնի՛ր հավասարությունները
2կմ350մ+ 650 =3կմ
7կմ550մ+ 2կմ 450մ =10կմ
2մ25սմ + 75սմ = 3մ
2սմ2մմ+ 12սմ8մմ= 15սմ
2մ7դմ +15մ3դմ = 18մ
3․ Համեմատի՛ր
5կգ600գ < 6կգ500գ
23կմ30մ < 30կմ23մ
12դմ5դմ > 10դմ8դմ
4․ Շաբաթօրյակին մասնակցում էին 125 աշակերտ։ Աղջիկները 11-ով շատ էին տցաներից։ Քանի՞ աղջիկ էր մասնակցում այդ շաբաթօրյակին։1)125-11=114 2)114:2=57 3)57+11=68
5․ 2 պարկերից առաջինում կար 24կգ ալյուր։ Երբ վաճառողը այդ պարկից 4 կգ լցրեց երկրորդի մեջ, ապա պարկերում ալյուրի քանակները հավասարվեցին։ Որքա՞ն ալյուր կար երկրորդ պարկում։24-4=20 20-4=16 16+4=20
Տնային առաջադրանքներ
1․ Համեմատի՛ր
2․ Դասավորի՛ր կոտորակները․
Նվազման կարգով
3․Համեմատի՛ր
4․ 4500լ տարողությամբ ջրավազանը ամբողջությամբ լցված էր ջրով։ Այգեպանը այդ ջրի մասը օգտագործեց այգին ջրելու համար։ Քանի՞ լիտր ջուր օգտագործեց այգեպանը այգին ջրելու համար։4500:3=1500 1500×2=3000
5․ Ջրավազանում կար 8000լ ջուր։ Այգին ջրելու համար պապին օգտագործեց այդ ջրի երեք քառորդ մասը։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։ 8000:4=2000
6․ Մայրիկը գնեց 12կգ շաքարավազ։ Նա այդ շաքարավազի մասն օգտագործեց ծիրաանի հյութ պատրաստելու համար, իսկ մնացած մասը՝ ելակի մուրաբայի համար։ Մայրիկը որքա՞ն շաքարավազ օգտագործեց ելակի մուրաբա պատրաստելու համար։ 12:3=4 12-4=8
7․ Երկու թվերի գումարը 650 է, իսկ տարբերությունը՝ 0։ Որո՞նք են այդ թվերը։
Տնային առաջադրանքներ
1․ Պատկերներից յուրաքանչյուրի գունավորած մասերն ու չգունավորած մասերը ներկայացրո՛ւ առանձին կոտորակների տեսքով։2/4 4/8 4/6
2․ Ամբողջը բաժանված է 70 հավասար մասերի։ Կոտորակի տեսքով ներկայացրու՛ այդ մասերից 6-ը, 11-ը, 41-ը, 58-ը, 60-ը։6/70 11/70 41/70 58/70 60/70
3․ Ամբողջը բաժանված է 90 հավասար մասերի։ Կոտորակի տեսքով ներկայացրու՛ այդ մասերից 1-ը, 17-ը, 26-ը, 35-ը, 78-ը։1/90 17/90 26/90 35/90 78/90
4․ Հաշվի՛ր 7սմ կողմով քառակուսու մասի մակերեսը։7×4=28
5․ 1 արկղ խնձորը 36կգ է։ Հաշվի՛ր այդ խնձորի մասի զանգվածը։36:4=9
6․ Գտի՛ր թվի նշված մասը։
35-ի մասը 35:7=5
420-ի մաս420:2=70
180 – ի մասը180:9=20
7․ Հաշվի՛ր
415կգ-ի մասը
480 դրամի մասը 480:6=80
18ժ-ի մասը18:3=6
8․ Սոնան կարդացել էր 126 էջանոց գրքի մասը։ Քանի՞ էջ է այդ գրքից կարդացել Սոնան։126:6=21
Մասերի համեմատումը Դասարանական առաջադրանքներ
Մասերի համեմատումը
Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Համեմատի՛ր։
2․ Թվերը դասավորիր
աճման կարգով․9,14,16,24,142,143,
3․ Ջրավազանում կար 1250լ ջուր, որը կազմում է նրա տարողության մասը։ Որքա՞ն է այդ ջրավազանի տարողությամբ։1250×4=5000
4․ Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։
4928+2142=7070
2014=3535-5549
5․ Լրացրու աղյուսակը
1 հատ | 2 հատ | 5 հատ | 7 հատ | |
մատիտ | ||||
Վրձին | ||||
Սրիչ | ||||
ջրաներկ | ||||
նոթատետր | ||||
բառարան |
- Հաշվի՛ր․
8 մ 20 սմ + 90 սմ = 9մ 10սմ
6 մ 80 սմ + 2 մ 30 սմ = 9մ 10սմ
- Ավտոմեքենան առաջին օրը գնաց 80կմ/ժ արագությամբ 5ժ, իսկ երկրորդ օրը՝ 85կմ/ժ արագությամբ 3ժ։ Որքա՞ն ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ երկու օրում։ 80x5=400
85x3=255
400+255=655
Տնային առաջադրանքներ
Տնային առաջադրանքներ
1․ Համեմատի՛ր։
2․ Թվերը դասավորիր
նվազման կարգով 220,216,16,12,9,8
3․ Ջրավազանում կար 2400լ ջուր, որը կազմում է նրա տարողության մասը։ Դեռ որքա՞ն ջուր կարելի է լցնել այդ ջրավազանը։3։2400=800
4․ Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։
21021=18018+3003
40835-8507=32328
- Հաշվի՛ր․
5 մ + 30 սմ =530սմ
7 մ 50 սմ + 1 մ 50 սմ =9մ
6․ Երբ Հայկն իր գումարից 150դրամ տվեց Արային և 250դրամ՝ Գագիկին, նրանց ունեցած գումարները հավասարվեցին։ Որքա՞ն դրամ ուներ տղաներից յուրաքանչյուրը, եթե նրանք միասին ունեին 2400դրամ։ 150+250=400
Հայկը՝1200,Արան՝650,Գագիւկը550
Տնային առաջադրանքներ
1․ Հեծանվորդը առաջին 2 ժամում ընթացավ 18կմ/ժ արագությամբ, հետո արագությունը 3կմ/ժ-ով փոքրացրեց և գնաց ևս 2 ժամ։ Նա որքա՞ն ճանապարհ անցավ այդ 4 ժամում։2×18=36 18-3=15 2×15=30 36+30=66
2․ Զբոսաշրջիկը 4 ժ գնաց ավտոբուսով 70կմ/ժ արագությամբ, այնուհետև 5ժ գնաց ձիով 20կմ/ժ արագությամբ։ Դրանից հետո նրան մնաց անցնելու ևս 5կմ։ Որքա՞ն ճանապարհ էր նախատեսել անցնել զբոսաշրջիկը։4×70=280 5×20=100 280+100+5=385
Գյուղից դեպի սար միաժամանակ մեկնեցին երկու հեծյալ։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը մեկնելուց 40ր հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 130մ/ր է, իսկ մյուսինը՝ 145մ/ր։40×130=5200 40×145=5800 5200-5800=600
4․ Գտի՛ր այն եռանիշ թվերը, որոնց թվանշանների գումարը 4է։ 112,211,121,400,220,202,301,103
Տնային առաջադրանքներ
1․ Արտահայտի՛ր միլիլիտրով։
48լ7մլ=55000մլ
7լ77մլ=7077մլ
77լ7մլ=84000մլ
2․ Արտահայտի՛ր լիտրով և միլիլիտրով։
4004մլ=44լ
3000մլ=3լ
20005մլ=205լ
3․ Երկու անոթներում կա 2լ ջուր։ Անոթներից յուրաքանչյուրում կա 4 անգամ ավելի ջուր, քան մյուսում։ Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուր անոթում։2×2=4 4×4=16
4․ Հայկի մոտ կա 500 և 200 դրամանոց ընդհանուր թվով 25 մետաղադրամ։ Այդ մետաղադրամների ընդհանուր գումարը 9200դրամ է։ Հայկը քանի՞ 500 և քանի՞ 200 դրամանոց մետաղադրամ ունի։14×500=7000 11×200=2200 7000+2200=9200
5․ Բացահայտի՛ր օրինաչափությունը և շարունակի՛ր։
20, 22, 26, 32, 40, 50
80, 78, 74, 68, 60, 50